Reklama
 
Blog | Stanislav Blaha

160 miliard ve strožoku

Kdo by si nepřál nalézt poklad? Ve filmu Lovci pokladů našli nadšení hledači pod vedením Benjamina Gatese bájný poklad. Celý příběh je o různých šifrách a hádankách, které se neúspěšně snažilo vyřešit několik generací Gatesů. Rodinné trápení se však nakonec vyplatilo, protože hlavní hrdina si z pětiprocentního nálezného pořídil pěkný zámeček. Kdyby tvůrci scénáře hledali inspiraci ve střední Evropě, přišel by Hollywood o jeden parádní trhák. Film by totiž nikdy nenatočili, protože v České republice je možné nalézt 160 miliard v klidu za víkend.

Naposledy se to podařilo Andreji Babišovi, akčnímu hrdinovi ze Slovenska. Ten nedávno slíbil seniorům a studentům slevu za jízdné, kterým zatíží státní rozpočet dodatečnými výdaji ve výši 5,83 miliard ročně. To není zrovna málo peněz, takže se různí rýpalové začali doptávat, kde na to vláda vezme. Nejdříve to vypadalo tak, že to zaplatí lepší výběr daní v souvislosti s rychlým hospodářským růstem. Jenomže to už stačil Andrej Babiš utratit. On totiž kudy chodí, tudy slibuje. Většinou sice zůstane jenom u slov, jako třeba v případě legendární dráhy pro Sáblíkovou. (Ta už hlasy přinesla, takže Sáblíková může klidně dál trénovat v Nizozemí. Nehledě na to, že další slíbená hala třeba zase nějaký ten hlas hodí.) Některé sliby se ale nedají odbýt, takže je potřeba je i splnit.

Takže přišlo na škrtání ve státním rozpočtu, o kterém se vláda usnesla dne 27. března 2018 – a nějaký blbec to vykecal. Ministerstvo práce a sociálních věcí vrátí 700 milionů, školství 400 milionů, vnitro 250 milionů, životní prostředí 228 milionů a tak dále. A to se týká jenom letoška, protože slevy pro seniory a studenty mají začít v červnu. Čili nějaké 2,5 miliardy pro příští rok se budou teprve hledat. Tohle se tedy moc nepovedlo, a tak přišlo na obligátní prchalovštinu, se kterou Andrej Babiš řeší většinu problémů. Peníze se našly. Přesněji řečeno pan premiér osobně našel těch výše zmíněných 160 miliard. Nejspíš proto, že všichni kolem něho makají a nekecají.

Reklama

Jenomže kecají, protože nemakají. Peníze, o kterých se pan premiér vyjádřil jako o nevyčerpaných zdrojích jednotlivých ministerstev, vůbec neexistují. Jsou to fiktivní přísliby investičních dotací, které by z větší části zaplatila Evropská unie, pokud by jednotlivá ministerstva dokázala plánované investice uskutečnit. Investice neproběhly, žádné peníze nejsou a nikdy nebudou. To je jako si započítávat hodnotu všech svých nesplněných přání do majetku. Naopak kompenzace jízdného je skutečný výdaj, který skončí u dopravců. Teorie o nalezených miliardách je bizarní marketingový trik. Na druhou stranu, pokud pan premiér opravdu někde ve strožoku našel 160 miliard, pak navrhuji, abychom mu nechali to pětiprocentní nálezné, které dostal Benjamin Gates. Za 8 miliard si Andrej Babiš pohodlně postaví druhé Čapí hnízdo doma na Slovensku, koupí si tam zámek a vrátí těch nešťastných 50 milionů i s penále. My ostatní si mezi sebou rozdělíme 152 miliard, což dělá nějakých 14.500,- Kč na hlavu. A budeme na něho s láskou vzpomínat. 

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama